22 Hafta Altında Gebelik Kaybı = Düşük-Abortus

22 Hafta Altında Gebelik Kaybı = Düşük-Abortus

Son adet tarihine göre 22 hafta altında olan gebelik kayıplarına düşük-abortus denilmektedir. Çünkü bu gebelik haftasından önce dünyaya gelip yaşayan bebek olgusu mevcut değildir. Gebelik haftası 22. hafta üzerinde dünyaya gelen bebeklerin yaşama kabiliyetleri vardır ve bu nedenle doğum adı verilmektedir. Canlı doğan her bebeğin de mutlaka nüfus kaydı yapılır, kimlik numarası verilir. Yani birey muamalesi yapılır. İşte bu nedenle de anne hayatını ciddi tehdit altına alan ya da bebekte yaşam ile bağdaşmayan ağır anomali-kusur durumunda gebeliği sonlandırmalar 22. gebelik haftasına kadar tamamlanmalıdır, diğer bir deyişle bu haftaya kadar tanı konularak gerçekleştirilmelidir.

Düşük olguları da erken ve geç düşük olmak üzere iki ana grupta incelenir. Çünkü özellikleri farklıdır, nedensellikleri farklı olabilmektedir.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user