Gebelikte Aspirin Kullanımı

Gebelikte Aspirin Kullanımı 

 Gebelikte aspirin kullanımı ile alakalı bazı önemli bilgileri bilmek gerekir. Gebelikte aspirin gebelik sonuçlarını iyileştirmeye yönelik olarak kullanılmaktadır. Bunun için risk grupları vardır. On ikinci, on üçüncü haftada rahimi besleyen uterin alterlerin doppler muayenesi yapılarak daha evvel hipertansiyon geçirmiş bazı damar hastalıkları ya da romatizma hastalıkları olanlar, daha önceki gebeliğinde preeklampsi geçirmiş, annesi, teyzesi, kardeşi preeklampsi geçirmiş hastalar risk grubunu oluşturmaktadır. Bu hastalarda aspirin kullanımı öngörülmektedir.  

 Aspirin kullanımıyla alakalı iki önemli bilgiyi akılda tutmak lazım.  

Bunlardan biri gebelikte aspirin kullanımı on altıncı haftadan evvel başlanmalıdır. Şayet on altıncı haftadan sonra başladıysa bir katkısı saptanmamıştır. On ikinci, on üçüncü haftada yapılan muayenede risk grubunda saptanırsa o zaman erken dönemde aspirin başlamak lazım.  

 

Bir diğer önemli nokta aspirin genelde 100 miligram ya da bebe aspirini olarak kullanılmaktadır. Ancak 100 miligram bebe aspirini yapılan çalışmaların sonuçlarından iyi netice elde edilemediği görülmüştür. Aspirin 100 miligram yerine 150 miligram ve gece yatarken kullanılmalıdır. Böylece gebeliğin ilerleyen zamanlarında gebelikte bir hipertansiyon/preeklampsi ortaya çıkma ya da bebekte gelişme geriliği dediğimiz kilo alma problemi ortaya çıkma olasılığını %75 oranında ve hatta ve bunlardan ciddi boyutta olanları %90 oranında azaltmaktadır.  

Ama unutmamalıdır ki doğru dozda ve on ikinci, on üçüncü haftada başlamak lazım. Sağlıklı ve sorunsuz gebelikte dileklerimle. 

Prof. Dr. Cihat Şen   

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user