Çoklu Gebeliklerin Riskleri

Çoklu Gebeliklerin Riskleri

Plasentaların ayrı olduğu ikiz gebelikler ile plasentanın ortak-tek olduğu ikiz gebeliklerin özellikleri ve sonuçları farklı olmaktadır.

Plasentaların ayrı olduğu ikiz gebelikler ile plasentanın ortak-tek olduğu ikiz gebeliklerin özellikleri ve sonuçları farklı olmaktadır.

Plasentanın ayrı olduğu olgularda, tekil gebeliklere göre sorunlar artmıştır ve yaklaşık olarak düşükler %2, anne karnında bebek kayıpları %2, gelişme-kilo geriliği %20, ciddi erken doğumlar %5, organ defektleri-anomalileri % 1 olarak görülmektedir.

Halbuki; plasentanın ortak-tek olduğu olgularda, tekil gebeliklere ve hatta diğer ikiz gebeliklere göre sorunlar daha da artmıştır ve yaklaşık olarak düşükler %10, anne karnında bebek kayıpları %4, gelişme-kilo geriliği %30, ciddi erken doğumlar %10, organ defektleri-anomalileri % 4 olarak görülmektedir.

Üçüz gebeliklerde ise ; ikiz ve tekil gebeliklere göre sorunlar daha belirgin olarak artmıştır ve yaklaşık olarak düşükler %3, anne karnında bebek kayıpları %6, gelişme-kilo geriliği %50-60, ciddi erken doğumlar %20, beyin-göz hasarı gibi ciddi sorunlar % 2 olarak görülmektedir.

Bu nedenlerle çoğul gebeliklerin izlenmesi ve ortaya çıkacak ya da çıkan sorunların çözümü özellik arz etmektedir.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user