Demir ve Kansızlık

Demir ve Kansızlık

Demir içeriği yüksek besinlerle ne kadar beslenirsek beslenelim, barsaklardan demir emilimi sınırlıdır ve bu emilim sürecini hızlandırmak mümkün değildir. Hem barsaklardan emilim sınırlı ve yavaştır hem de belirli bir zaman sürecine ihtiyaç vardır.

Demir içeriği yüksek besinlerle ne kadar beslenirsek beslenelim, barsaklardan demir emilimi sınırlıdır ve bu emilim sürecini hızlandırmak mümkün değildir. Hem barsaklardan emilim sınırlı ve yavaştır hem de belirli bir zaman sürecine ihtiyaç vardır. Dolayısı ile demir hapları kullanarak bir anda ve çabucak vücuttaki demir depolarını doldurmak olası olmaz. Damar yolu ile verilen demir ilaçları ile, eğer acil bir ihtiyaç varsa mümkündür ancak yan etkileri ve sıkıntıları olması nedeni ile çok zorunlu hallerde kullanılır. Bu nedenle gebeliğe demir depo eksikliği ile başlamamak en güzelidir.

Demir, sağlıklı kan hücreleri ve diğer bazı hücrelerin gelişimi ve fonksiyonu için önemlidir. Kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yapımında gereklidir ve hemoglobinin ana görevlerinden biri hücrelere ve dokulara oksijeni taşımaktır.

Her ne kadar bebek gebeden kendi demir ihtiyacını mutlaka alır ve ihtiyacını görür, ama yeteri kadar demir deposu dolu değilse, gebenin kendinde demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişmesi, anneyi etkiler. Bu durum gebelikte tesbit edilirse tedavi edilir, ancak zaman istediğinden ve gebelikte sürdüğünden bazen daha karmaşık tedavi yöntemleri kullanılmak durumunda kalınabilir.

Yüksek oranda demir içeren et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, böbrek, karaciğer, pekmez, kuru baklagiller gibi gıdalar temel kaynaklardır. Ancak bu gıdalardan orantısız yemekte sorunun çözümüne yardımcı olmaz ve gereksizdir. Sadece beslenme alışkanlığı içinde bu gıdaları tutmak ve dengeli almak yeterlidir.

Eğer kansızlıktan şühpe ettiren bir durum varsa, o zaman bu gerekli tetkikler ile ortaya konulabilir. Gebeliğin 22-24 haftasında kan sayımı yapılması ve hemoglobinin 11 gr üzerine olması durumunda , gebeliğe özgü demir eksikliği anemisi gelişme olasılığı çok düşüktür. Eğer 11 altında ise o zaman belki destek olarak demir hapları günde 1 tane tedbiren başlanabilir. Eğer 10 gr altında ise o zaman ilave tetkiler ile durum detaylandırılmalıdır.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user