Dış Gebeliğin Ameliyat ile Tedavisi

Dış Gebeliğin Ameliyat ile Tedavisi

Erken teşhisin konulamadığı ve ilaç ile tedavinin zamanının artık geçtiği ya da yarar görmeyeceği aşikar olan durumlarda ameliyat ile tedavisi söz konusudur.

Erken teşhisin konulamadığı ve ilaç ile tedavinin zamanının artık geçtiği ya da yarar görmeyeceği aşikar olan durumlarda ameliyat ile tedavisi söz konusudur.

Rahim dışında yerleşen gebeliğin bulunduğu yere göre erken ya da daha geç dönemde, iç kanamaya yol açması, ya da ilaç ile tedaviden yarar görmediği durumlarda ameliyat ile tedavisi gerekli olabilir. Karın boşluğunda dış gebeliğin yerleşim yeri tespit edilerek, kanama durdurulur ve dış gebelik materyeli değişik cerrahi işleme tabi tutulur.

Laparaskopik ameliyat ile cerrahi tedavisi mümkündür. Ancak laparaskopik yaklaşımın mümkün olmadığı ya da risk taşıdığı durumlarda açık ameliyat tercih edilir.

Tüplere yapılan ameliyatın genişliği, tüplerin gördüğü zarara ve hastanın gelecekte hamile kalma isteğine göre belirlenir.Zarar gören tüpün tamamen çıkartılması, parsiyel çıkartma, tüplerin açılıp zarar gören yerin tamiri ve tekrar kapatılması veya açık bırakılması cerrahi seçenekler arasındadır.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user