Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Belirtileri

Karında öne doğru çıkan dikilen bir sertlik olduğunda elinizi karnınıza koyduğunuzda bir basketbol topu hissediyorsanız, bilmelisiniz ki, bu sizin rahminizin kasılmasından dolayı sertleşerek bu bulguyu vermesine yol açar.

Erken doğum habercileri açısından bazı hususların bilinmesinde fayda vardır:

Karında öne doğru çıkan dikilen bir sertlik olduğunda elinizi karnınıza koyduğunuzda bir basketbol topu hissediyorsanız, bilmelisiniz ki, bu sizin rahminizin kasılmasından dolayı sertleşerek bu bulguyu vermesine yol açar. Gebeliğine son ayında ya da başka bir deyişle 36-40 haftalar arasında bu durumun hissedilmesi (seyrek ve kısa aralıklarla olması halinde) normaldir. Buna doğuma hazırlık kasılmaları ya da rahim egsersizleri denir. Ne zamanki bu durum daha erken haftalarda ve günde birkaç kez den fazla oluyorsa, hele de kasıklara baskı hissi veriyor, ya da aralıkları giderek sıklaşıyor ve süreleri uzun olmaya başlıyorsa, erken doğum habercisi olabilir ve doktorunuz kontrole gitmenizi gerektirebilir. Bu kasılmaları ağrı olarak hissetmezsiniz. Hissettiğiniz durumda mutlaka doktorunuz görmenizde fayda olabilir.

Kasıklarda sık sık bası hissi ve ağrı hissedilmesi, sık sık idrara gitme hissi (gittiğinizde fazla idrarınız olmadığı halde), suların gelmesi, kanama gelmesi, aşırı ıslanma hissi erken doğum habercilerinden biri olabilir.

Bu bulgular olduğunda erken doğum alarmı çalmanıza gerek yoktur, sadece kendinizi daha iyi izleyip değerlendirmenizi icap ettirir. Gerektiğinde doktorunuz ile temasa geçmeniz ile durum açılığa kavuşturulur.

Erken doğum risk grubunda olanlarda ya da arzu edenlerde 22.hafta civarında yapılan muayenede erken doğum riski ya da öngörüsü hesaplanabilir. Perinatoloji uzmanlarının yapacağı muayene ile bu risk rakamsal olarak ortaya konabilir.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user