Folik Asit

Folik Asit

Hamileliğin planlanmasından tercihen 2-3 ay öncesinden folik asit açısından zengin gıdalarla beslenmek önemli ve yararlıdır. Bu konuda özen gösteren gebelerde spina bifida gibi nöral tüp defektli bebek olasılığı, özen göstermeyenlere nazaran çok az görülmektedir ya da olasılık belirgin ölçüde azalmaktadır.

Aynı zamanda folik asit bakımından yetersiz beslenme durumunda, yapısal olarak daha büyük ve işlevleri düşük olan alyuvar hücreleri oluşur ve kansızlık durumu söz konusu olabilir.

Bol meyve, makarna, pirinç, mısır gevreği, ekmek, un (tam tahıl unları veya kepekli) folik asit içermektedir. Karaciğer, böbrek, lifli yeşil sebzeler, bezelye, bakla folik asit bakımından zengindir.

Folik asit, pişirme ile kayba uğrayabildiğinden sebzelerin ve meyvelerin taze veya hafif pişmiş yenmesinde fayda vardır.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user