Geç Düşükler

Geç Düşükler

14-22 haftaları kapsayan düşüklere denilmektedir. Ağır gelişim kusurları ve anomalileri, bazı enfeksiyonlar, rahim şekil anomalileri, rahim ağzı yetmezlikleri bu dönem düşüklerin sebeplerindendir. Bu dönemde kromozom anomalilerin görülme sıklığı %1 civarındadır. Dolayısı ile kromozom anomalilerine (Down Sendrom gibi) yönelik risk belirleme ve tarama testleri için en uygun ve ideal zaman 12. -13. gebelik haftalarıdır.

Gebeliğin 12. haftasında yapılan muayene esnasında tüm gebelerde düşük olasılığı, bu haftada yapılan özellikli muayene ile saptanabilir. Bu nedenle 12.- 13. haftadaki muayenenin sadece bu nedenle değil başka gerekçelerle de yapılması ve kaçırılmaması gerekmektedir. Artık gebelik bakımı ve muayenesinin ana çatısını 12. hafta muayenesi oluşturmakta ve gebeliğin tüm risk durumları neredeyse bu haftada belirlenebilmektedir.

Bu dönemdeki muayene verilerine göre izlenmekte olan gebeliklerde geç düşük sebeplerine yönelik bulguların saptanma olasılığı daha yüksek olacaktır. Rahim ağzı uzunluk kontrolü, rahim şekil ve gelişim kontrolü ve diğer tetkikler ile açığa çıkarılan sebeplerin giderilmesi, bu dönem düşükler için önem arzeder.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user