Hidrotoraks (Akciğerlerde Sıvı Toplanması) Tüp Yerleştirme Operasyonu

Hidrotoraks (Akciğerlerde Sıvı Toplanması) Tüp Yerleştirme Operasyonu

Esasında akciğerleri çevreleyen zar ile akciğer arasında sıvı birikmesi durumudur. Değişik nedenlerle oluşabilir. Enfeksiyon, kromozom bozuklukları ya da benzeri durumların eşlik ettiği durumlarda tüm vücutta sıvı birikmesine paralel olarak gelişebildiği gibi, sebebi ortaya konulamayan durumlarda söz konusudur.

Esasında akciğerleri çevreleyen zar ile akciğer arasında sıvı birikmesi durumudur. Değişik nedenlerle oluşabilir. Enfeksiyon, kromozom bozuklukları ya da benzeri durumların eşlik ettiği durumlarda tüm vücutta sıvı birikmesine paralel olarak gelişebildiği gibi, sebebi ortaya konulamayan durumlarda söz konusudur. Bazen lenf sisteminin boşalım bozukluklarından da kaynaklanabilir. Eğer ek bir problemle birlikte değilse geçici olabilir veya sebat edebilir.

Tek başına olan ve sebat eden durumlarda, akciğere/akciğerler baskı yaparak akciğer gelişimini kötü etkileyebilir. Böyle durumlarda sıvı toplanan boşluğa, anne karnında iken ve zamanlı olarak, bir kateter-borucuk yerleştirilerek akciğerlerin gelişiminin etkilenmesi engellenebilir. Ayrıntılı değerlendirme ve testlere gereksinim vardır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Vakfın Gayesi

Perinatal Tıp Vakfı Olarak; Türkiye’de ve yurtdışında Perinatal Tıp, Obstetrik,