Hidrotoraks (Akciğerlerde Sıvı Toplanması) Tüp Yerleştirme Operasyonu

Hidrotoraks (Akciğerlerde Sıvı Toplanması) Tüp Yerleştirme Operasyonu

Esasında akciğerleri çevreleyen zar ile akciğer arasında sıvı birikmesi durumudur. Değişik nedenlerle oluşabilir. Enfeksiyon, kromozom bozuklukları ya da benzeri durumların eşlik ettiği durumlarda tüm vücutta sıvı birikmesine paralel olarak gelişebildiği gibi, sebebi ortaya konulamayan durumlarda söz konusudur.

Esasında akciğerleri çevreleyen zar ile akciğer arasında sıvı birikmesi durumudur. Değişik nedenlerle oluşabilir. Enfeksiyon, kromozom bozuklukları ya da benzeri durumların eşlik ettiği durumlarda tüm vücutta sıvı birikmesine paralel olarak gelişebildiği gibi, sebebi ortaya konulamayan durumlarda söz konusudur. Bazen lenf sisteminin boşalım bozukluklarından da kaynaklanabilir. Eğer ek bir problemle birlikte değilse geçici olabilir veya sebat edebilir.

Tek başına olan ve sebat eden durumlarda, akciğere/akciğerler baskı yaparak akciğer gelişimini kötü etkileyebilir. Böyle durumlarda sıvı toplanan boşluğa, anne karnında iken ve zamanlı olarak, bir kateter-borucuk yerleştirilerek akciğerlerin gelişiminin etkilenmesi engellenebilir. Ayrıntılı değerlendirme ve testlere gereksinim vardır.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user