İdrar Tıkanıklıklarında (Shunt) Tüp Yerleştirme Operasyonları

İdrar Tıkanıklıklarında (Shunt) Tüp Yerleştirme Operasyonları

İdrar yolu tıkanıklarının anne karnında bir gelişim kusuru olarak gelişmesi durumudur. İdrar torbasından sonraki idrar kanalının oluşmaması en ciddi olan tipidir.

İdrar yolu tıkanıklarının anne karnında bir gelişim kusuru olarak gelişmesi durumudur. İdrar torbasından sonraki idrar kanalının oluşmaması en ciddi olan tipidir. Üretra adı verilen son çıkış idrar yolunda (erkeklerde) kısmi ya da tam perde mevcudiyetinin varlığı durumunda, mesane-idrar torbasından boşalma tam olamaz ve sürekli bir idrar birikme durumu söz konusu olur. Bu birikmenin sürekli olması durumunda böbreklerde de idrar birikmesi sonucu şişme olur. Bu durumda ciddi boyutlara gelmesi ile, gelişme olan olan böbrek dokusuna basınçtan dolayı olan baskı ile hücreler zarar görür ve zarar derecesine göre böbrek iflasına kadar giden sorunlar oluşturabilir.

Söz konusu idrar tıkanıklığının yerine ve şiddetine göre, belirti verdiği gebelik haftası değişir. 18-22 haftadan daha önce ortaya çıkan durumlarda, böbrek hasarı oluşmasına engel olmak için anne karnında ameliyata ihtiyaç olabilir. Mesaneye bir borucuk-kateter yerleştirilerek idrarın mesaneden amnios sıvısı boşluğuna boşaltılması sağlanarak, böbrek korunmuş olur. Doğumdan sonra ise bazen küçük ve bazen daha ileri bir ameliyat ile sorun giderilir.

Bu olgularda izlemin deneyimli bir Perinatoloji Uzmanı tarafından izlenmesi, gecikme durumunun önüne geçilmesinde önem arzeder.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user