Kalp Damarlarına Balon Uygulaması

Kalp Damarlarına Balon Uygulaması

Kalp karıncıklarından kanı vücuda dağıtan iki ana damar mevcuttur. Sol karıncıktan vücuda ve beyine kanı dağıtan ana damar-AORT ve sağ karıncıktan kanı, anne karnındaki bebekte,  hem vücuda hem de akciğere dağıtan ana damar PULMONER damarlardır.

Kalp karıncıklarından kanı vücuda dağıtan iki ana damar mevcuttur. Sol karıncıktan vücuda ve beyine kanı dağıtan ana damar-AORT ve sağ karıncıktan kanı, anne karnındaki bebekte,  hem vücuda hem de akciğere dağıtan ana damar PULMONER damarlardır. Bu damarların karıncıklardan hemen çıkışında kapaklarda bir darlık söz konusu olabilir. Bu darlığın ciddi olduğu durumlarda, kanı bu dar alandan ileriye atabilmek için karıncıklar aşırı çalışmak durumunda kaldığında, zamanla duvar ve kas yapıları bozularak fonskiyonunu kaybedebilir. Anne karnındaki bebeğin gelişiminde genelde sorun oluşturmazlar. Ancak, özellikle kritik Aort darlığında, sol karıncık gebelik boyunca gelişen bu durum nedeni ile işlevini yitirir ve doğumdan sonra vücuda kan dolaşımının ana motoru olan görevini yerine getiremez. Bu durumda bir dizi (Norwood) operasyonları geçirmek durumunda kalarak, geride kalan kalp dokuları  ile durum telafi ettirilmeye çalışılır. Ancak çok başarılı işlemler değildirler ve tam sağlıklı bir durum elde etmek olası olmaz.

Kritik Aort Stenozu durumu tespit edildiğinde (genelde 18-22 haftalarda tanısı konulabilir), anne karnında yapılan bir kalp ameliyatı ile, anne karnındaki bebeğin kalp aort kapağına balon  uygulaması ile darlık açılabilir ve böylece kalp doku kaybının önüne geçilmeye çalışılır. Ancak bu operasyonlar, daha, deneysel ve deneme aşamasındadır. Uygun olan ve ailenin talep ettiği olgularda, dünyada nadir merkezlerde ve ülkemizde ise bir merkezde bu çalışmalar yapılmaktadır.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user