Loğusalık Nedir?

Loğusalık Nedir?

Doğumdan sonraki 40 günlük dönemi kapsar. Bu dönemde hem iç ve dış genital organlar ile vücudun gebelik nedeni ile olan değişikliklerin giderek ortadan kalktığı dönemdir.

Doğumdan sonraki 40 günlük dönemi kapsar. Bu dönemde hem iç ve dış genital organlar ile vücudun gebelik nedeni ile olan değişikliklerin giderek ortadan kalktığı dönemdir. Normal doğum ya da sezaryen doğuma göre değişmekle beraber doğumdan sonraki kanamalar 7 gün içinde yok denecek kadar azalır ve yerini pembe-sarı akıntı haline döner ve 14.günden sonra giderek sarı-beyaz ve daha sonra beyaz akıntı haline dönerek kaybolur. Urerus yani rahim giderek küçülür ve normal boyutuna gelir. Genelde 40-50 bazen biraz daha uzun sürede doğumdan sonra  adet kanaması meydana gelir.

Aşırı kasık ağrısı, karın ağrısı, aşırı kanama, kokulu akıntı, bacaklarda şişme, göğüslerde hassasiyet-ağrı-sertlik-ateş görülmesi ya da şüphesi durumunda gecikmedem doktora gitmekte fayda vardır. Olası bir meme absesi açısıdan dikkatli olmak gereklidir.

Süratli bir iyileşmenin gözlenmediği durumda doktorunuza danışmanız yerinde olabilir.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user