Sifiliz

Sifiliz

Sifiliz düşüklere, erken doğuma, ölü doğuma veya yenidoğan döneminde ölümlere sebep olabilen ciddi bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyona sahip olan bebekler doğduğu andan itibaren veya daha geç dönemlerde belirti verebilirler.

Sifiliz (Frengi) Hastalığı

Sifiliz düşüklere, erken doğuma, ölü doğuma veya yenidoğan döneminde ölümlere sebep olabilen ciddi bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyona sahip olan bebekler doğduğu andan itibaren veya daha geç dönemlerde belirti verebilirler.

Erken dönem sifiliz 0 ila 2 yaş arasında belirti veren sifilizdir. Yenidoğan döneminde asemptomatik olabilirler. Sadece rutin prenatal taramalarda ortaya çıkabilir. Eğer tanınmaz ve tedavi edilmez ise bu yeni doğanlar sadece kötü beslenme ve burun akıntısı gösterebilirler. Yeni doğan döneminde belirti veren sifiliz ise erken doğumlardır ve karaciğer ve dalak büyümesi, iskelet anormallikleri, akciğer problemleri ve büllöz döküntüler gösterirler.

Geç dönem sifiliz, 2 yaş ve üzerinde belirti veren sifilizdir ama enfeksiyonu anneden plasenta yolu ile almış olanlardır. %63 oranında Hutchinson triadı adı verilen semptomlar içerir. (Bozuk diş yapısı, kornea iltihaplanması, sağırlık) Bunun yanı sıra alnın belirginleşmesi, burnun kemik bölgesinin çökmesi, damak defektleri, kısa üst çene, öne doğru alt çene diğer belirtileridir.

Eğer infekte hamile farkedilir ve tedavisini alırsa bebek etkilenmeden sorun çözülebilir. Özelliklede hamileliğin ilk 16. haftasına kadar tedavi ile bebek etkilenmeyebilir.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar

Gebelik Diyabeti

İçerik (Alt Başlıklar) ⭕ Gebelik Diyabeti ⭕ Gebelik şekerinin teşhis

Abstract Submission

Language of the presentation and the abstract is English. By submitting this presentation, I do accept that all abstracts accepted for presentation will be published in a supplement of Perinatal Journal on the authors' own responsibility and to transfer the copyright for the abstract to be accepted to Perinatal Journal . Please be informed for more details from www.perinataljournal.com. By submission of your abstract/poster/video presentations, you do accept that all or a portion of presentations, comments, documents and presentation slides/videos presented will be recorded and may be selected for a recorded and on demand web portal for members and other user